Symbol:

USC.5355

 

Wydział:

Urząd Stanu Cywilnego

 

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.),

- ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.).

 

Opłaty:

Przyjęcie oświadczenia nie podlega opłacie skarbowej.

 

Termin odpowiedzi:

Jeżeli akt urodzenia dziecka oraz akt małżeństwa osób składających oświadczenie znajdują się w USC w Miasteczku Krajeńskim lub zostały wprowadzone do Rejestru Stanu Cywilnego – sprawa załatwiana jest od razu. Jeżeli choćby jeden z aktów znajduje się w innym USC – sprawa zostanie załatwiona do 14 dni.

 

Jednostka odpowiadająca:

Urząd Stanu Cywilnego

ul. Dąbrowskiego 16

89-350 Miasteczko Krajeńskie

tel. 67 287 31 96 wewn. 36

 

Tryb odwoławczy:

Tryb odwoławczy występuje tylko w przypadku wydania decyzji o odmowie przyjęcia oświadczenia. Odwołanie wnosi się do Wojewody Wielkopolskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia, za pośrednictwem Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Miasteczku Krajeńskim.

 

Uwagi:

Oświadczenie małżonków, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie nosi lub nosiłoby ich wspólne dziecko można złożyć przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosiło takie samo nazwisko, jakie nosi lub nosiłoby ich wspólne dziecko. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.

Nadanie dziecku  nazwiska, o którym wyżej mowa nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

Zasady  powyższe stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.

Oświadczenie o nadaniu dziecku nazwiska męża matki (żony ojca), można złożyć przed każdym kierownikiem USC na terenie RP.
Oświadczenie muszą złożyć małżonkowie wspólnie.
Jeżeli dziecko, któremu ma być nadane nazwisko męża matki (żony ojca) ukończyło lat 13, do ważności tej czynności potrzebna jest jego zgoda wyrażona osobiście.
Protokół przyjęcia oświadczeń ww. osób stanowi podstawę naniesienia do aktu urodzenia wzmianki o nadaniu nazwiska męża matki. Wzmianka zamieszczana jest niezwłocznie po złożeniu oświadczeń, jeżeli dziecko urodziło się w miejscu przyjmowania oświadczeń. W sytuacji, gdy dziecko urodziło się poza miejscem przyjmowania oświadczeń, protokół przekazywany jest niezwłocznie do właściwego urzędu stanu cywilnego.

 

Dokumenty:

  • wniosek o przyjęcie oświadczenia o nadaniu dziecku jednego z małżonków nazwiska jakie noszą lub nosiłyby wspólne dzieci małżonków,
  • odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, jeżeli był sporządzony w innym urzędzie stanu cywilnego (jeżeli nie został wcześniej przeniesiony do Rejestru Stanu Cywilnego),
  • odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli był sporządzony w innym urzędzie stanu cywilnego (jeżeli nie został wcześniej przeniesiony do Rejestru Stanu Cywilnego),
  • dowód osobisty matki/ojca dziecka,
  • dowód osobisty męża matki/żony ojca.