Symbol:

USC.5351

 

Wydział:

Urząd Stanu Cywilnego

 

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.),

- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 783 ze zm.).

 

Opłaty:

  • opłata skarbowa za przyjęcia oświadczenia - 11 zł.

Opłatę skarbową, gotówką, uiszcza się bezpośrednio w urzędzie w chwili składania wniosku lub wcześniej przelewem na konto urzędu: 
Urząd Gminy Miasteczko Krajeńskie, ul. Dąbrowskiego 16, 89-350 Miasteczko Krajeńskie 
NBS Białośliwie 51 8937 0007 0000 0404 2000 0009.

 

Termin odpowiedzi:

Jeżeli akt urodzenia dziecka znajduje się w USC w Miasteczku Krajeńskim lub został już przeniesiony do Rejestru Stanu Cywilnego oświadczenie zostanie przyjęte od razu. Jeżeli akt urodzenia dziecka znajduje się w innym USC, wniosek o przyjęcie oświadczenia zostanie załatwiony do 14 dni.

 

Jednostka odpowiadająca:

Urząd Stanu Cywilnego

ul. Dąbrowskiego 16

89-350 Miasteczko Krajeńskie

tel. 67 287 31 96 wewn. 36

 

Tryb odwoławczy:

Tryb odwoławczy  występuje tylko w przypadku wydania decyzji odmownej. Odwołanie wnosi się do Wojewody Wielkopolskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia, za pośrednictwem Kierownika USC, który  wydał decyzję.


Uwagi:

Oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka można złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego albo w konsulacie RP.

Z wnioskiem o zmianę imienia (imion) dziecka mogą wystąpić rodzice dziecka.

Rodzice mogą złożyć, przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed konsulem, oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka zamieszczonych w akcie urodzenia w terminie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia. Kierownik USC odmawia przyjęcia oświadczenia, jeżeli nie został zachowany termin do jego złożenia.

Zmiana imienia może polegać na zastąpieniu wybranego imienia innym imieniem, zastąpieniu dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie, dodaniu drugiego imienia, zmianie pisowni imienia lub imion lub zmianie kolejności imion dziecka.
Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.

Zmiana imienia (imion) dziecka po upływie 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia, może nastąpić w trybie ustawy o zmianie imienia i nazwiska.

 

Dokumenty:

  • wniosek o przyjęcie oświadczenia rodziców o zmianie imienia (imion) dziecka